Uczniowie na Wrocławskich Dniach Recyklingu

27 listopada członkowie Klubu Młodych Odkrywców OPTIMEK oraz Koła Przyrodniczego (kl. 3) uczestniczyli w pikniku edukacyjnym „Wrocławskie Dni Recyklingu”, który odbył się w Zespole Szkół nr 14 we Wrocławiu.
Piknik wspaniale wpisał się w działania ekologiczne realizowane w naszej szkole, związane z koncepcją Zero vaste. Jest to koncepcja gospodarki obiegowej, opierająca się na ponownym wykorzystywaniu, naprawianiu, odnawianiu oraz recyklingu materiałów i produktów w celu redukcji ilości powstających odpadów i zamiany ich w zasoby.
Uczniowie uczestniczyli w warsztatach: projektowali torby wielokrotnego użytku, czerpali papier oraz wtórnie przetwarzali odpady (upcykling), aby otrzymać instrumenty i wędki.
Największą atrakcją pikniku był pokaz naukowy szalonej ekipy naukowców Pana Korka. Naukowcy zaprezentowali eksperymenty, których głównym „bohaterem” był ciekły azot. Uczniowie nie tylko obserwowali poczynania Laboratorium Pana Korka, ale aktywnie w nich uczestniczyli. Dzieci dowiedziały się, że to właśnie polscy naukowcy, Zygmunt Wróblewski i Karol Olszewski, w 1883 roku po raz pierwszy skroplili azot. Pokaz zakończył się wielkim wybuchem piłeczek, który był odpowiedzią na pytanie: „Co się stanie, gdy plastikową butelkę z ciekłym azotem szczelnie zatkamy?”.

 © 2022 Fundacja OPTIMUM.
Designed by Stanley